2. TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
3. WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
PUNKT POBRAŃ - LABORATORIUM ANALITYCZNE
1. Pobieranie krwi do badań:
- na czczo
Pacjent powinien powstrzymać się od spożywania posiłków, picia
kawy, herbaty, napojów słodzonych minimum 12 godzin przed pobraniem
krwi, może spożywać wodę w umiarkowanych ilościach
- w godzinach porannych
- po wypoczynku nocnym
- przed leczeniem lub po odstawieniu leków mogących wpływać na wynik
oznaczanego składnika ( chyba, że zaburza to proces leczenia )
- pacjent 30 minut przed pobraniem krwi powinien pozostawać
w spoczynku
2. Pobranie próbki moczu do badania ogólnego:
- mocz pierwszy po nocy
- po porannej toalecie ( bez użycia środków myjących, samą wodą )
- do specjalnego plastikowego pojemnika oddać minimum 50 ml moczu
ze środkowego strumienia
- pojemnik opisać na jego bocznej stronie imieniem i nazwiskiem
pacjenta ( nie opisywać pojemnika na nakrętce )
- materiał dostarczyć w ciągu 2 godzin do Laboratorium
3. Pobranie próbki kału do badań:
- kał do badania oddajemy do czystego i suchego naczynia lub na czysty
papier ( nie pobieramy kału do badania z muszli klozetowej )
- do specjalnego pojemnika z łopatką pobieramy porcje z trzech różnych
miejsc oddanego kału, każda wielkości ziarna grochu
- jeżeli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić 2-3 ml
- pojemnik z pobraną próbką opisać imieniem i nazwiskiem pacjenta,
dostarczyć w ciągu 2 godzin do laboratorium
- próbka kału może być przechowywana w lodówce do 2 dni.
warunki wykonania badaia oraz na czym polega badanie?
Skierowanie jest wymagane zarówno do badań w ramach umowy z NFZ jak i badań prywatnych.
Pacjent dostarcza skierowanie w formie elektronicznej lub papierowej i na tej podstawie wyznacza się termin badania.
Podana godzina badania jest godziną orientacyjną.
Tomografia komputerowa jest to badanie profesjonalne, szybkie i bezbolesne. Badanie polega na zobrazowaniu ciała ludzkiego warstwa po warstwie w celu wykrycia lub wykluczenia choroby. Pacjent umieszczony na specjalnym ruchomym stole jest przesuwany do wnętrza aparatu, gdzie na specjalnej ramie, dookoła ciała pacjenta porusza się lampa wytwarzająca promieniowanie rentgenowskie. Powstające obrazy z każdego obrotu lampy wokół ciała pacjenta (360") są sumowane przez komputer i przedstawiane na monitorze jako obraz struktur anatomicznych z poszczególnej warstwy poprzecznej ciała osoby badanej. Radiolog analizuje uzyskane obrazy, a następnie wraz z opisem przekazuje je pacjentowi lub jego lekarzowi. Podczas badania pacjent leży nieruchomo, wykonując ewentualne polecenia przekazywane przez technika za pomocą systemu łączności intercom.
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i może być w każdej chwili przerwane. W niektórych przypadkach dla wzmocnienia uzyskiwanego obrazu konieczne jest podanie środka kontrastującego, który w większości przypadków jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Do badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego konieczne jest skierowanie od lekarza.
UWAGA! Pacjent powinien poinformować personel wykonujący badanie o ewentualnych schorzeniach alergicznych.
Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej .
Pacjent do 18 r. życia zgłasza się na badanie z rodzicem lub opiekunem. Opiekunowie osób poniżej 16 roku życia mają obowiązek zgłoszenia się na badanie TK z Książeczką Zdrowia Dziecka w celu odnotowania wykonania procedury radiologicznej (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 luty 2011r. wraz z późniejszymi zmianami).
Jak się przygotować do badania:
- przy badaniu głowy i szyi należy zdjąć wszystkie kolczyki, łańcuszki i inne ozdoby,
- należy wyjąć aparat słuchowy,
- jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w dniu badania powinien je przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, natomiast chory na cukrzycę powinien umówić się na badanie wcześnie rano, zabrać ze sobą insulinę i pierwsze śniadanie,
nie należy jeść 6 godzin przed badaniem (lekarz radiolog może zlecić podanie środka kontrastowego). U pacjenta, u którego planowane jest podanie środka cieniującego dożylnie, zaleca się zgłoszenie na czczo (lub przynajmniej 6 godzin bez jedzenia), można pić wodę niegazowaną. Pacjent powinien być dobrze nawodniony (w dniu poprzedzającym zaleca się wypić 1,5 l wody niegazowanej.
Osoba przyjmująca stałe leki powinna zażyć je jak zwykle, popijając małą ilością niegazowanej wody,
Pacjentka karmiąca piersią nie powinna karmić przez następne 24 godziny po badaniu,
Przed badaniem pacjent otrzymuje do wypełnienia ankietę istotną dla bezpiecznego wykonania badania,
Do badania z użyciem środka kontrastowego wymagane jest każdorazowo dostarczenie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny, eGFR, THS (i FT4 u pacjentów z chorobami tarczycy).
Za aktualne wyniki uznajemy badania wykonane w okresie 21 dni poprzedzających badanie TK u osób zdrowych, wobec istnienia przesłanek wskazujących na zaburzenia czynności nerek - badania z ostatniego tygodnia,
Pacjent powinien (dla właściwej oceny obrazów) przynieść wszystkie, istotne dla badania zdjęcia oraz opisy z poprzednich badań obrazowych - RTG, TK, MR i USG,
Należy również dostarczyć karty informacyjne z przebytego leczenia.
Po badaniu:
Po zakończonym badaniu pacjent przebywa jeszcze w pracowni około 30 min, po tym czasie usunięty u niego zostaje wenflon. W niektórych przypadkach po podaniu środka kontrastowego mogą u pacjenta wystąpić różnorodne reakcje alergiczne lub inne działania niepożądane jak: uczucie gorąca, nudności, wymioty, świąd lub zaczerwienienie skóry, pokrzywka, chrypka, kaszel, niepokój, bóle brzucha lub klatki piersiowej, kołatanie serca, obrzęk twarzy lub potliwość. Wystąpienie takich objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce, która w porozumieniu z lekarzem podejmie właściwe działania.
Do kilku dni po badaniu z zastosowaniem środka kontrastowego należy spożywać większą ilość płynów.
Odbiór wyników:
Wynik badania, który składa się z opisu lekarskiego i obrazów zapisanych na płycie CD pacjent odbiera w terminie podanym przez rejestrację – maksymalny czas oczekiwania to 7 dni. Pacjent może odebrać wynik osobiście lub może to zrobić inna osoba na podstawie stosownego upoważnienia – druk upoważnienia do pobrania w Rejestracji RTG/USG/TK
WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ
UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ PACJENTOWI, JEGO PRZEDSTAWICIELOWI USTAWOWEMU ORAZ OSOBIE UPOWAŻNIONEJ PRZEZ PACJENTA
1.Dokumentację medyczną udostępnia się:
-
pacjentowi, którego ta dokumentacja dotyczy, za okazaniem dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego lub paszportu,
-
przedstawicielowi ustawowemu pacjenta, za okazaniem odpowiedniego dokumentu:
-
rodzicowi, do chwili ukończenia przez dziecko 18. roku życia, za okazaniem jego dowodu osobistego,
-
opiekunowi ustanowionemu przez sąd, za okazaniem stosownego orzeczenia (opieka nad małoletnim, opieka nad niepełnosprawnym, opieka nad ubezwłasnowolnionym)
-
osobie upoważnionej przez pacjenta, za okazaniem upoważnienia spełniającego wymogi określone w pkt 6.
2. Po śmierci pacjenta prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia w pisemnym oświadczeniu.
3. Dokumentacja medyczna udostępniana jest w następujących formach:
-
do wglądu (także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia) na miejscu pod nadzorem osoby zatrudnionej w komórce organizacyjnej SP ZOZ Lesko uprawnionej do udostępniania dokumentacji medycznej, w tym: pracownika Działu Statystyki Medycznej i Dokumentacji Chorych, lekarza prowadzącego/lekarza dyżurnego, pielęgniarki oddziałowej, innej pielęgniarki lub sekretarki medycznej. Dotyczy to zarówno dokumentacji papierowej, jak i prowadzonej w formie elektronicznej;
-
poprzez sporządzenie i wydanie kopii (wyciągów, odpisów) dokumentacji papierowej oraz wydruku z dokumentacji elektronicznej lub kopii wyników badań na nośnikach elektronicznych.
4. W celu skorzystania z możliwości wglądu w dokumentację medyczną pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta składa ustny wniosek.
5. W celu otrzymania kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej pacjent, jego przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona przez pacjenta składa „Wniosek o wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej ” (wzór – Załącznik Nr 1 do niniejszej procedury).
6. W przypadku planowanego odbioru kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej przez osobę upoważnioną, dodatkowo należy złożyć „Upoważnienie do odbioru dokumentacji medycznej” (wzór – Załącznik Nr 2 do niniejszej procedury), sporządzone w obecności pracownika uprawnionego do udostępniania dokumentacji medycznej. W innym przypadku upoważnienie musi być zaopatrzone w notarialnie lub urzędowo poświadczony podpis upoważniającego. W pozostałych przypadkach wydanie dokumentacji może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu zgody Dyrektora SP ZOZ Lesko.
7. Formularze „Wniosku o wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” oraz „Upoważnienia do odbioru dokumentacji medycznej ” można pobrać w:
-
Rejestracji Ogólnej
-
Sekcji Organizacji i Monitorowania Usług Medycznych Statystyka Medyczna,
-
na oddziałach szpitalnych, w sekretariatach medycznych,
-
w zakładach i pracowniach diagnostycznych,
-
ze strony internetowej www.spzozlesko.pl
8. Wnioski (i upoważnienia) można:
-
składać w komórkach organizacyjnych SP ZOZ Lesko uprawnionych do udostępniania dokumentacji medycznej w dniach i godzinach ich pracy,
-
przesłać pocztą \ ePuap
9. Udostępnienie dokumentacji medycznej odbywa się bez zbędnej zwłoki, w terminie do 14 dni, licząc od daty złożenia/wpłynięcia wniosku do SP ZOZ Lesko.
10. Wydanie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych, za pokwitowaniem odbioru.
11. Wydanie kopii (wyciągów, odpisów) dokumentacji medycznej odbywa się po uiszczeniu opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej i jest odnotowywane we „Wniosku o wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” w części: „Potwierdzenie udostępnienia”.
12. Do poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji medycznej upoważnione są osoby zatrudnione w komórkach organizacyjnych SP ZOZ Lesko uprawnionych do udostępniania dokumentacji medycznej, w tym: pracownicy Sekcji Organizacji i Monitorowania Usług Medycznych Statystyka Medyczna, lekarze prowadzący/lekarze dyżurni, pielęgniarki oddziałowe, rejestracji. Poświadcza się wyłącznie kopie dokumentacji medycznej wykonane w SP ZOZ Lesko.
13. Po wydaniu kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej kompletnie wypełniony „Wniosek o wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” dołącza się do dokumentacji medycznej pacjenta.
14. Odbiór dokumentacji medycznej następuje w godzinach: 7.25 – 15.00, od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w komórkach organizacyjnych SP ZOZ Lesko uprawnionych do udostępniania dokumentacji medycznej.
15. Odmowa wydania dokumentacji medycznej, w przypadkach w których udostępnienie dokumentacji medycznej nie jest możliwe, wymaga zachowania formy pisemnej oraz podania przyczyny.
UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ ORGANOM I PODMIOTOM UPRAWNIONYM
1.Dokumentację medyczną udostępnia się również:
-
podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli jest ona niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych;
-
organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności kontroli i nadzoru;
-
wojewodom, konsultantom krajowym, jednostkom organizacyjnym podległym lub nadzorowanym przez Ministra Zdrowia oraz organom samorządu zawodów medycznych, medycznym towarzystwom naukowym, uczelniom medycznym, instytutom badawczym, specjalistom z poszczególnych dziedzin medycyny, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli na zlecenie Ministra Zdrowia;
-
ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem;
-
uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom - jeżeli badanie, którego dotyczy dokumentacja, zostało przeprowadzone na ich wniosek;
-
organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności – w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem;
-
podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych – w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów;
-
zakładom ubezpieczeń – za zgodą pacjenta;
-
lekarzowi, pielęgniarce lub położnej, w związku z prowadzeniem procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia - w zakresie niezbędnym do jej przeprowadzenia;
-
wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, w zakresie prowadzonego postępowania,
-
spadkobiercom w zakresie prowadzonego postępowania przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
-
osobom wykonującym czynności kontrolne w związku z kontrolą legalności, celowości, rzetelności prowadzenia baz danych w zakresie ochrony zdrowia oraz przekazywania danych w nich zawartych do systemu informacji.
2. Dokumentacja medyczna może być udostępniona szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych – bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy.
3. Udostępnianie dokumentacji medycznej pacjenta organom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów następuje na podstawie decyzji Dyrektora SP ZOZ Lesko.
4. Dokumentacja medyczna udostępniana jest w następujących formach:
-
do wglądu (także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia), na miejscu pod nadzorem osoby zatrudnionej w komórce organizacyjnej SP ZOZ Lesko uprawnionej do udostępniania dokumentacji medycznej, w tym: pracownika Działu Statystyki Medycznej i Dokumentacji Chorych, lekarza prowadzącego/lekarza dyżurnego, pielęgniarki oddziałowej, innej pielęgniarki lub sekretarki medycznej. Dotyczy to zarówno dokumentacji papierowej, jak i prowadzonej w formie elektronicznej;
-
poprzez sporządzenie kopii (wyciągów, odpisów) dokumentacji papierowej oraz wydruku z dokumentacji elektronicznej lub kopii wyników badań na nośnikach elektronicznych;
-
poprzez wydanie oryginału za potwierdzeniem na piśmie i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli organ lub uprawniony podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
5. Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych; w przypadku wydawania (wyciągów, odpisów) lub oryginału dokumentacji medycznej - za pismem przewodnim.
6. Pracownik wydający oryginał/y dokumentacji medycznej jest odpowiedzialny za pozostawienie jej/ich kopii lub pełnego odpisu.
7. Co trzy miesiące należy sprawdzić terminowość zwrotu oryginałów dokumentacji medycznej. W razie stwierdzenia braku zwrotu dokumentacji medycznej, wysyłane zostaje pismo monitujące.
8. Do poświadczenia za zgodność z oryginałem kopii dokumentacji medycznej upoważnione są osoby zatrudnione w komórkach organizacyjnych SP ZOZ Lesko uprawnionych do udostępniania dokumentacji medycznej, w tym: pracownicy Sekcji Organizacji i Monitorowania Usług Medycznych Statystyka Medyczna, lekarze prowadzący/lekarze dyżurni, pielęgniarki oddziałowe, rejestracji. Poświadcza się wyłącznie kopie dokumentacji medycznej wykonane w SP ZOZ Lesko.
9. Udostępnienie dokumentacji medycznej odbywa się bez zbędnej zwłoki, w miarę możliwości w terminie wyznaczonym przez organ lub uprawniony podmiot. W przypadku braku możliwości dochowania tego terminu udostępnienie dokumentacji medycznej winno nastąpić w terminie 14 dni, licząc od daty złożenia/wpłynięcia wniosku do SP ZOZ Lesko. W takiej sytuacji należy uzgodnić ten termin z wnioskującym organem lub podmiotem.
ODPŁATNOŚĆ
-
Za udostępnienie dokumentacji medycznej w formie kopii (wyciągów, odpisów) SP ZOZ Lesko pobiera opłatę, z zastrzeżeniem pkt 2.
-
Opłaty nie pobiera się:
- od organów rentowych w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- w przypadku udostępniania dokumentacji medycznej w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych.
-
Podstawą wyliczenia kwoty odpłatności jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszana co trzy miesiące przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
-
Wysokość opłat za:
-
jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej - wynosi 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale;
-
jedną stronę kopii dokumentacji medycznej - wynosi 0,0002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale;
-
sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych, jeżeli Szpital prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej – wynosi 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
5. Sekcja Finansowo-Księgowa zamieszcza na stronie intranetowej SP ZOZ Lesko Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (nie później niż w ciągu dwóch tygodni od jego ukazania się) oraz ustala wysokość obowiązujących opłat, podając informację zainteresowanym komórkom organizacyjnym.
6. Opłatę wnosi się w Kasie SP ZOZ Lesko lub przelewem na jego konto.
7. Wniesienie opłaty w Kasie SP ZOZ Lesko odnotowywane jest w „Dowodzie uiszczenia opłaty za wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” (wzór - Załącznik Nr 3 do niniejszej procedury). Wyliczenia należnej opłaty dokonuje pracownik komórki organizacyjnej udostępniającej dokumentację medyczną. Pracownik Kasy ma obowiązek sprawdzić prawidłowość tego wyliczenia. Jeden egzemplarz „Dowodu uiszczenia opłaty za wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” pozostaje w Kasie SP ZOZ Lesko, drugi – jest wydawany osobie uiszczającej opłatę, w celu jego okazania w komórce organizacyjnej SP ZOZ Lesko udostępniającej dokumentację.
8. Dopuszcza się stosowanie paragonu z kasy fiskalnej zamiast „Dowodu uiszczenia opłaty za wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” (wzór - Załącznik Nr 3 do niniejszej procedury).
9. W przypadku wniesienia opłaty przelewem na konto SP ZOZ Lesko pracownik wydający kopię (wyciąg, odpis) dokumentacji medycznej ma obowiązek – po uprzednim sprawdzeniu w Dziale Finansowo - Księgowym – odnotować ten fakt we „Wniosku o wydanie kopii (wyciągu, odpisu) dokumentacji medycznej” w części: „Potwierdzenie udostępnienia”.
10. W przypadku wysyłania przez Szpital wyciągów, odpisów lub kopii podmiotom uprawnionym, Szpital pobiera opłatę za udostępnienie dokumentacji medycznej według obowiązujących przepisów, a także dodatkowo opłatę pocztowo - kancelaryjną w wysokości równowartości opłaty pocztowej za list polecony.
11. Udostępnianie dokumentacji medycznej do wglądu na miejscu jest bezpłatne.